بسم الله الرحمن الرحیم
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ حسن نظری را به ریاست مؤسسه‌ی دائرة المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت(علیهم السلام) منصوب کردند.
متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب مستطاب حجة‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ حسن نظری دام اعزازه
درگذشت ریاست فقید دائرةالمعارف فقه اسلامی بر اساس مذهب اهل‌بیت علیهم‌السلام مرحوم حجة‌الاسلام والمسلمین حائری ضایعه‌ئی است که با تفضلات الهی امیدواریم جبران گردد و این جریان عظیم علمی به افاضات و برکات خود ادامه دهد. بدین منظور جناب‌عالی را که بحمدالله از نصاب علمی مطلوب و شایستگی اخلاقی و مدیریتی برخوردارید به ریاست این مؤسسه‌ی مبارک منصوب میکنم. انتظار میرود که با استفاده از همکاری فضلای برجسته و محقق که بحمدالله شایستگی خود را در آن مؤسسه اثبات کرده‌اند به تداوم برکات این شجره‌ی طیّبه اهتمام ورزید و با رعایت انضباط در مقررات گوناگون، سلامت و نزاهت آن مرکز علمی را تأمین نمائید.
توفیق جنابعالی و همکارانتان را از خداوند متعال مسئلت مینمایم.
سیّدعلی خامنه‌ای 
۲۹ مرداد ۱۳۹۸
حجة‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ حسن نظری 
 
 اسلام مكتبى است پويا و داراى اهدافى جامع كه در طول تاريخ، جوامع انسانى پيوسته از چشمه زلال وگواراى آن سيراب گرديده است.

 

 مكتبى كه مبناى آن توسط پيامبر اكرم (ص) و اهلبيت (ع) پايه گذارى و بنا نهاده شده و بعد از غيبت آخرين حجت خدا فقهاى شيعه در تمام اعصار با استقبال رنجها و تحمل در برابر سختيها تلاش نمودند تا شاخ و برگ آن را بسط و گسترش داده و جامعه انسانى را از احكام نورانى اسلام بهره مند نمايند.
 در شرايط كنونى كه تجلى عملى حاكميت قوانين اسلام از يكسو، و گرايش روز افزون افراد جوامع بشرى به احكام الهى از سوى ديگر نمودعينى پيدا كرده است، ضرورت كاوش و در حقيقت دست يابى به احكام الهى در همه زمينه ها اعم از سياسى،اجتماعى، اقتصادى و فرهنگى امرى است اجتناب ناپذير.
 ازاين رو، در چنين شرايطى تنظيم و تدوين آراء و انظار فقهاء خلف صالح و معاصر در يك مجموعه فراگير تكليفى است شرعى و ضرورى .
 مهمترين اهداف و وظايف اين موسسه با بهره گيرى از رهنمودهاى مقام معظم رهبرى در حكم  ابلاغى و مطابق آنچه در اساسنامه مصوب آن آمده است عبارتند از :

 

 

 1 - تدوين مجموعه اى كامل به صورت دائره المعارف كه حاكى از همه ابواب و انظار و مولفات فقهاى شيعه باشد.
 2 - تحقيق و تدوين موضوعاتى كه مرتبط با فقه شيعه باشد از قبيل تاريخ فقه اسلام، فقه مقارن، مباحث اقتصاد اسلام، بررسى عناوين مستحدثه، تهيه قاموس فقهى و...
 3 - تحقيق و چاپ و نشر منابع مهم فقهى .
 4 - انتشار مجلات تخصصى در زمينه هاى فقهى و مطابق با نيازهاى روز جامعه اسلامى .
 5 - انتشار كتب و مقالات به زبانهاى رايج دنيا به منظور معرفى مذهب شيعه در زمينه هاى گوناگون .